ROMAN FECIK GALLERY
O galérii Autori Diela na predaj Výstavy Publikácie Pre zberateľov Newsletter English version

Mária Švarbová

O autorovi
Diela na predaj

Späť na autorov

Maria Švarbová sa narodila v roku 1988; momentálne žije na Slovensku. Napriek štúdiu reštaurovania a archeológie je jej preferovaným umeleckým médiom fotografia. Od roku 2010 do súčasnosti si bezprostrednosť fotografického inštinktu Maria naďalej získava medzinárodné uznanie a vytvára nový precedens v oblasti fotografického prejavu. Držiteľka niekoľkých prestížnych ocenení, jej sólové a skupinové výstavy, ju zaradili medzi predvoj jej súčasníkov, pričom priťahujú diela v časopisoch Vogue, Forbes, The Guardian a publikáciách po celom svete; jej práca je často v centre pozornosti sociálnych médií. Mariina reputácia jej vyniesla aj províziu za propagáciu vo veľkosti bilbordu na mohutnej veži Taipei 101 na Taiwane.
 
Mariin osobitý štýl sa vymyká z tradičného portrétu a zameriava sa na experimentovanie s priestorom, farbou a atmosférou. Maria sa zaujíma o architektúru a verejné priestranstvá v období socializmu a premieňa každú scénu na modernú sviežosť, ktorá zdôrazňuje hĺbku a rozsah jej tvorivej palety. Ľudské telo v celom svojom diele je viac-menej periférnym dodatkom, ktorý je často vykresľovaný skôr ako rezervovaný a zdržanlivý ako podstatný. Starostlivo komponované figúry vytvárajú s obyčajnými objektmi tematické, snové scény. Jej obrazy držia tiché napätie, ktoré naznačuje nové možnosti pod hladinou čistých a hladkých povrchov.
 
V Máriinej práci je často cítiť chladné oddelenie a liminálnosť. Rutinné činnosti, ako je cvičenie, schôdzky s lekárom a domáce úlohy, sú upravené tak, aby boli vizuálne čistá upokojujúce, symetrické a miestami pôsobili éterickým pokojom. Celkový efekt evokuje kontemplatívne ticho v predĺženom okamihu sľubu a vedomia - kvalita, ktorú je ťažké dosiahnuť rýchlym tempom moderného života. Mariina postmoderná vízia odvážne artikuluje dialóg, ktorý núti diváka reagovať na tajomstvo, osamelosť a izoláciu ľudskej skúsenosti. Napriek tomu sú Mariine kompozície, hlboko zakorenené vo vodných pasteloch, v oslavnej elegancii, ktorá premieňa pohľad diváka na trvalú úctu k jednoduchej kráse života.

Zámočnícka 8, 811 03 Bratislava   Opening hours: by appointment   mobil: +421 918 430 102, email: info@rfg.sk, web: www.rfg.sk