ROMAN FECIK GALLERY
O galérii Autori Diela na predaj Výstavy Publikácie Pre zberateľov Newsletter English version

Aktuálna výstava
Pripravované výstavy
Predchádzajúce výstavy

Zo zbierky #1

29.05.2019 - 23.08.2019

Zo zbierky #1

 

Roman Fecik Gallery výstavou zahajuje avizovanú zmenu svojej činnosti. Z klasickej galérie, prezentujúcej autorské a skupinové výstavy slovenských umelcov sa od roku 2019 snaží zamerať pozornosť primárne na tému zberateľstva. Od funkcie klasického výstavného priestoru sa tak dôraz presúva na činnosť zberateľského centra. Výstavy budú zamerané prevažne na prezentáciu existujúcich súkromných zbierok rôznych typov, rozsahov a vytvorené za rôznych okolností. Návštevníci tak dostanú príležitosť zistiť, že zbierky sa nemusia budovať len ako spôsob investovania financií, ale že najlepšie zbierky sú často práve také, ktoré odrážajú výnimočné príbehy ich majiteľov. Ďalšou zmenou v činnosti RFG bude knižnica, ktorá sa bude postupne viac špecializovať na literatúru o zberateľstve. Návštevníci v nej nájdu literatúru, vďaka ktorej majú možnosť získať prehľad o témach spojených so zberateľstvom. V neposlednom rade sa na nás bude môcť obrátiť každý, kto má záujem začať zbierať umenie, alebo zveľaďovať svoju už existujúcu zbierku.

Zbierka #1 je prvou z výstav, nasledujúcich novú koncepciu a výstavný plán RFG. Vzhľadom na to, že mnoho ľudí sa u nás ešte stále neprezentuje svojimi zberateľskými aktivitami, nechcú byť často ani verejne menovaní. Výstavy preto budú mať vo väčšine prípadov len číselne označenie. Dôraz sa kladie skôr na povahu zbierky ako celku a nie je až tak dôležité, kto je jej vlastníkom. K niektorým dielam a okolnostiam ich nadobudnutia sa viažu príbehy, o ktorých sa návštevník na výstave môže dozvedieť viac. Často sú aj dôkazom toho, že zberateľstvo vie byť naozaj dobrodružná činnosť, ktorá si vyžaduje veľké nadšenie, priam až posadnutosť, hraničiacu s diagnózou, o ktorej píše aj známy slovenský zberateľ Ivan Melicherčík vo svojej knihe Delirium Collectoris. Zároveň sa vkus a preferencie každého zberateľa postupne formujú a menia. Aj takýto vývoj bude na výstavách možné sledovať. Je to však aj jeden z dôvodov, pre ktorý sú zberatelia ochotní sa niektorých diel časom vzdať. Neznamená to, že by tieto diela boli menej kvalitné, alebo menej hodnotné. Je to skôr výnimočná príležitosť získať diela, ktoré boli na dlhý čas nedostupné. Dôležitou informáciou preto je, že väčšina diel z výstavy je predajná. V neposlednom rade sú však tieto výstavy aj jedinečnou možnosťou, vidieť diela z menších zbierok v galérii a tá sa už nemusí viac zopakovať.

Vystavení autori:Karol Baron, Juraj Bartusz, Stano Černý, Mira Haberernová, Igor Kalný, Matej Krén, Igor Ondruš, Rastislav Podoba, Vladimír Popovič, Juraj Púchovský, František Reichentál, Ján Vasilko.

 

Diela z pozvánky: 

Matej Krén - Bez maľovania to neexistuje a s maľovaním to nemá nič spoločné (detail triptychu), 1986, objekt (kombinovaná technika), variabilné rozmery. 

Karol Baron - Záhradníkové dni: Deň, týždeň, mesiac alebo rok, 1984, pastel na papieri, 83 x 58 cm. 

Stano Černý - Bez názvu, okolo 1982, kombinovaná technika na papieri, 40 x 29 cm. 

Ján Vasilko - Nepokoje 9, 2013, akryl na plátne, 90 x 120 cm.

Zámočnícka 8, 811 03 Bratislava   Opening hours: by appointment   mobil: +421 918 430 102, email: info@rfg.sk, web: www.rfg.sk