ROMAN FECIK GALLERY
O galérii Autori Diela na predaj Výstavy Publikácie Pre zberateľov Newsletter English version

Aktuálna výstava
Pripravované výstavy
Predchádzajúce výstavy

Alojz Klimo zo zbierky RFG

12.09.2022 - 31.10.2022

Alojz Klimo zo zbierky RFG

Kolekcia Alojz Klimo v Roman Fecik Gallery vzniká od roku 2016 a bola započatá výstavou Alojz Klimo - Medzi pravítkom a mágiou. Naša zbierka sa počas rokov rozrastala až nadobudla súčasné rozmery. Momentálne Roman Fecik Gallery disponuje zbierkou viac ako 40 diel od tohto fenomenálneho autora. 

Alojz Klimo

(*1922 Piešťany- † 2000, Bratislava)
maliar, grafik, ilustrátor
1941 - 1945 - štúdium na Vysokej škole technickej v Bratislave (oddelenie kreslenia a maľovania (prof. M. Schurmann, prof. G. Mallý)
1948 - ukončil štúdium na Vysokej škole umelecko - priemyselnej v Prahe (prof. J. Bauch, prof. A. Pelc)

Autor vychádza z tradícií a estetiky neoplasticizmu a skupiny De Stijl a ako prvý u nás začal s redukciou obrazovej plochy na základné geometrické formy. Považujeme ho za zakladajúcu osobnosť konštruktívno-geometrickej tvorby na Slovensku. Koncom 60. rokov sa u neho stal základným stavebným prvkom štvorec, obdĺžnik a kruh a vznikli vtedy aj jeho najvýznamnejšie práce. Znamenalo to u neho zavŕšenie procesu redukcie. Dôležitá je v jeho tvorbe aj práca s farbou.

Jeho diela sú zastúpené v galerijných aj súkromných zbierkach na Slovensku, v Maďarsku, v Čechách, Nemecku a v Rakúsku. Vystavoval od roku 1945, pričom jeho tvorba sa objavila na viac ako 100 kolektívnych výstavách po celom svete (Maďarsko, Rakúsko, Mexiko, Taliansko, Egypt, Libanon, USA, Švédsko, Kuba). Je držiteľom viacerých domácich aj zahraničných ocenení.

Zámočnícka 8, 811 03 Bratislava   Opening hours: by appointment   mobil: +421 918 430 102, email: info@rfg.sk, web: www.rfg.sk